pondělí 6. února 2012

Sherlock (TV seriál)

Režie: Paul McGuigan
Scénář: Steven Moffat, Mark Gattis
Hlavní role: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Andrew Scott

Televizní seriál založený na dílech Sira Arthura Conana Doylea o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi a jeho pomocníkovi Dr. Johnu Watsonovi.

O seriálu:
Britská televize BBC se rozhodla pro další adaptaci slavných děl Sira Arthura Conana Doylea. Tentokrát se ovšem jedná o velmi originální zpracování. Scénáristi Steven Moffat a Mark Gattis zasadili klasické příběhy geniálního detektiva do 21. století a nechali ho využívat moderní technologie. Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch) tudíž posílá SMS, místo knih vydává internetové stránky a místo kouření dýmky, si lepí nikotinové náplasti. Jeho věrný přítel a pomocník Dr. John Watson (Martin Freeman) namísto "papírového vydávání" Sherlockových případů, píše blog.
Velmi riskantní krok se povedl a vyplatil. Seriál sklízí pravděpodobně mnohem větší ohlas než další moderní zpracování populárních příběhu, tentokrát filmová verze z americké produkce, ve které hlavní roli detektiva ztvránil Robert Downey Jr. a Dr. Watsona Jude Law. Americká varianta je sice vtipná a sází spíš na komediální část příběhu, ale jedná se o velmi odlehčující verzi, která hlavou prosviští rychleji než Usain Bolt 100m dráhou.
S velkým úspěchem byly od roku 2010 odvysílány 2 série, každá po 3 dílech (každý díl po 90 minutách) a scénáristi už zahájili přípravy 3. série, na kterou si ale ještě chvíli počkáme, protože oba seriáloví parťáci teď pracují na Hobitovi (Freeman v roli Bilbo Pytlíka a Cumberbatch coby hlas Saurona a draka Šmaka).

Recenze:
Moderní zpracování Sherlocka Holmese pravděpodobně patří mezi nejlepší kriminální seriály posledních let. Skvělý nápad zasadit detektiva do 21. století a nechat ho pracovat s moderní technologií se scénáristům povedlo i dokonale zrealizovat a to nejen ve scénáři. Protože scénář se špatným obsazením je vcelku k ničemu. To se zde ale naštěstí nestalo. Jak Benedict Cumberbatch coby Sherlock Holmes, tak Martin Freeman coby Dr. John Watson, se pro své role doslova narodili.
Benedict Cumberbatch v roli slavného detektiva v podstatě bez jakýchkoli citů nebo taktu, ale s genialitou přesahující jakékoliv hranice, je naprosto brilantní. Geniální detektiv trousící sarkastické narážky na všechny okolo, základním životním pocitem nuda, ze které se vymaní pouze v případě nějakého vemi promyšleného zločinu, a provádění nejrůznějších experimentů mimo jiné na mrtvolách všude, kde se mu to naskytne (např.: oči v mikrovlnce, hlava v ledničce, atd.), to jsou základní charakteristiky ústřední postavy, které její představitel dokonale představuje.
Martin Freeman v roli bývalého vojenského lékaře Dr. Johna Watsona , který byl zraněn v boji při osvobozování Afgánistánu. Dr. Watson je pravděpodobně jediný, kdo dokáže snést Sherlockovo obroské ego. Navíc mu toto přátelství přináší do života chybějící adrenalin a zážitky.

Díly:
1. série
101 Study in Pink (Studie v růžové)
Doktor John Watson se vrátil do Londýna z válečné mise v Afgánistánu, ze které si převezl řadu zranění, kvůli nimž navštěvuje terapeutku. Na jedné schůzce se mu dostane doporučení, ať si zapisuje vše, co se mu přihodí, že mu to pomůže se vyrovnat s jeho problémy. Na toto doporučení reaguje tím, že se mu nikdy nic nepřihodí.
To se ale velice záhy změní. Doktor náhodně narazí na svého známého ze studií, který ho seznámí se záhadným mužem, jenž stejně jako Dr. Watson hledá spolubydlícího a zdá se, že je schopen si o komkoli zjistit cokoli během několika vteřin. Dr. Watson si dá se záhadným bezpochyby geniálním Sherlockem Holmesem sraz v novém bytě, adresa 221B Baker Street. Sotva si byt prohlédnou vběhne do otevřených dveří jeden z inspektorů Scotland Yardu Lestrade, který požádá Holmese, aby mu pomohl vyšetřit sérii záhadných zdánlivých sebevražd, které sužují Londýn. Sherlock vezme Johna jako lékaře s sebou na místo činu. Ve starém sešlém domě leží na zemi mrtvá žena oblečná celá v růžovém. Začíná první strhující "Sherlockovské" vyšetřování metodou dedukční...
 Založeno na případu Studie v Šarlatové.


102 The Blind Banker
Na Sherlocka se obrátí jeho starý známý ze studií. V jedné z londýnských bank došlo ke vloupání, aniž by bezpečnostní systém cosi zaznamenal. Pachatel si ale z banky nic neodnesl, pouze po sobě zanechal záhadný nápis na zdi a na obraze (přeškrtnuté oči na obraze, odtud název:-)). Sherlock z toho vydedukuje, že se jedná o jakýsi vzkaz, pravděpodobně hrozbu, určenou jednomu ze špičkových úředníků banky. Holmes se dostane do jeho bytu a objeví ho zastřeleného v bytě zamčeném zevnitř. Vše má vypadat jako sebevražda a policie by s tím ráda případ uzavřela, ale Sherlock je jiného názoru. O den později je zavražděn pracovník knihovny, ve které Holmes s Watsonem rovněž objeví tajemné nápisy. Když se hrozba objeví i v muzeu a zmizí jedna jeho zaměstnankyně Sherlock je odhodlán ji najít a přimět ji, aby mu pomohla objasnit, co se vlastně děje...
Založeno na případech např.: Tančící figurky, Údolí strachu,...

103 The Great Game
Sherlock je zoufalý a na pokraji zhroucení. Už dlouho totiž nenarazil na případ hodný jeho inteligence a jestli něco opravdu nenávidí, pak je to nečinnost kriminálníků, respektive těch na úrovni:-). Brzy se však stane cílem největší výzvy svého života, co se týče profesionálního působení. Baker Street se otřese výbuchem a atentátník hrozí dalšími výbuchy, pokud Sherlock nevyřeší sérii zločinů, které mu útočník předkládá. Začíná velmi zvrácená, smrtelná hra.
Zároveň přichází k Sherlockovi jeho starší bratr Mycroft Holmes, který zastává vysoké postavení v britské vládě, žádá ho, aby se ujal případu ztracených Bruce-Partingtonových dokumentů, které byly v držení úředníka Andrew Westa, jenž byl nalezen mrtev a flash disk s dokumenty zmizel.
K detektivovu potěšení jde nuda stranou a začíná další z náročných a nezapomenutelných případů...
Založeno na případech např.: Bruce-Partingtonovy dokumenty, Pět pomerančových jadérek, Údolí smrti, atd.

2. série
201 A Scandal in Belgravia
Díl Skandál v Belgravii (A Scandal in Belgravia) bezprostředně navazuje na díl Velká hra (The Great Game), který byl, jako většina posledních dílů seriálových sérií, zakončen "cliffhangerem" a zanechal tak Sherlocka s Johnem ve velmi prekérní situaci a diváka v příslušném napětí.
Jenže pokud má seriál pokračovat další sérií, dá se očekávat, že scénáristi dva hlavní hrdiny "neodbouchnou" a "nepošlou pod kytičky" během prvních minut prvního dílu další série. I přesto, že by to bylo velmi originální, se k tomuto řešení scénáristi Steven Moffat a Mark Gattis neuchýlili, ale i tak situaci vyřešili velmi elegantním způsobem.
SPOILER: Pokud jste díl Velká hra (The Great Game) neviděli a nechcete se připravit o napínavý závět, pak byste v tomto místě měli přestat číst.:-)
Když už to vypadá, že Sherlock zmáčkne spoušť své pistole namířené na bombu, kterou na jeho parťáka nepřipevnil nikdo jiný než profesor Moriarty, dojde k velmi překvapujícímu, ale prostému obratu. Z kapsy Moriartyho saka se ozve melodie (známá především z filmového hitu Saturday Night Fever - Horečka sobotní noci) vyhrávající z mobilu, na který se právě někdo snaží dovolat. Moriarty se telefon rozhodne zvednout, čímž dojde k odkladu souboje "kdo z koho". Sherlock se tím zároveň dozví, že existuje někdo, kdo byl schopen změnit Moriartyho názor. Scénáristi tímto způsobem také elegantně upozornili na to, co bude hrát v díle klíčovou roli, mobilní telefon.
Uprostřed vyšetřování vcelku nezajímavého případu, který se Sherlock rozhodl "rozlousknout" z pohodlí svého bytu a do terénu vyslal svého nejlepšího muže, Dr. Johna Watsona, kterého vybavil webovou kamerou, je geniální detektiv vyrušen příchodem kravaťáků, kteří jeho (oblečeného v prostěradle) i doktora okamžitě transportují do Buckinghamského paláce, kde se setká se svým bratrem Mycroftem a dalším členem britské vlády, kteří ho pověří získáním kompromitujících fotek z rukou velmi nebezpečně ženy, kterou není nikdo jiný než Irene Adler.
Celý případ jasně vykazuje rysy případu Skandál v Čechách, protože právě zde se objevila postava Irene Adler, jediné ženy která kdy porazila Sherlocka Holmese a zároveň jediná žena, kterou kdy Sherlock Holmes miloval.
Nebyl by to ale Sherlock Holmes, kdyby mu prohra byla lhostejná nebo ho odradila od dalšího útoku...

202 The Hounds of Baskerville

Žádné komentáře:

Okomentovat