středa 30. října 2013

Rivalové (Rush)

Režie: Ron Howard
Hlavní role: Daniel Bruhl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara
Recenze:
Strhující příběh, prostředí nabité adrenalinem, skvělý scénář a režie a v hlavních rolích herci, kteří hlavní hrdiny nehráli, oni se jimi stali.
Playboy James Hunt s tváří Chrise Hemswortha v McLarenu a vedle něho zodpovědný závodník Niki Lauda za Ferrari v podání Daniela Bruhla. Všechny protiklady a rivalita a přes to všechno zvláštní druh přátelství, které může vzniknout jen a jen na základě respektu dvou profesionálů pro toho druhého skvěle vystižené a převedené ze sportovní historie na stříbrné plátno současnosti.
Na režisérské židli Ron Howard, který do filmu dal všechno a mnohem víc.
"Chytrý člověk získá víc od svých nepřátel než hlupák od svých přátel." (Niki Lauda) (5/5)
Děj:
Strhující příběh z prostředí závodů F1, v době, kdy se o titulu mistra světa rozhodovalo v posledním závodě sezóny, kdy celý seriál v podstatě probíhal jako soutěž 2 mužů a kdy 1 chyba mohla znamenat smrt...
Na jedné straně James Hunt v barvách McLarenu (Chris Hemsworth) - playboy, který každý den žil, jakoby to měl být den poslední a brilantní řidič spoléhající hlavně na vlastní cit a instinkt. Na straně druhé Niki Lauda za Ferrari (Daniel Bruhl) - prototyp profesionála plného zodpovědnosti a disciplíny, nejen skvělý řidič, ale rovněž bezkonkurenční konstruktér.
Dva odhodlaní soupeři, oba geniální řidiči, přesto téměř dokonalé protiklady.
Na okruhu i mimo něj obrovská rivalita s vzájemným respektem a zvláštním druhem přátelství, která oba žene k výkonům na hranici života a smrti.
Touha splnit si sen je téměř nezkrotná, ale titul mistra světa může získat jen jeden!!!

V roce 1976 ovládl úvodní závody světového šampionátu F1 rakouský řidič Niki Lauda, který obhajoval titul mistra světa. Vyhrál 4 z úvodních 6 závodů, ve zbylých 2 skončil na druhém místě a ve chvíli, kdy vyhrál popáté (na britské Grand Prix) vedl v součtu bodování téměř o dvojnásobek bodů na další místa. Zdálo se, že nic nemůže ohrozit jeho obhajobu, když se začal do čela závodů dostávat James Hunt.
Na německé Grand Prix v obávaném Nurburgring se Lauda pokusil přesvědčit ostatní jezdce, aby byl kvůli nepřízni počasí a stavu okruhu závod zrušen, ale byl zbytkem startovního pole v čele s Huntem přehlasován. Bylo rozhodnuto, že se závod pojede. 1. srpna 1976 na nebezpečném okruhu Lauda havaroval a byl dlouho uvězněn v hořícím Ferrari. Utrpěl mnohočetné popáleniny v obličeji a poškození plic inhalovanými toxickými plyny. Laudovy nepřítomnosti v seriálu využil právě Hunt, který vyhrál další 2 GP a Ferrari dokonce najalo záložního jezdce Carlose Reutemanna. Nikdo nečekal, že by se Lauda mohl k závodění a už vůbec ne do seriálu vrátit. Ten ale dokázal nemožné a pouhých 42 dní po své téměř fatální nehodě se se svým Ferrari postavil na start italské GP, kde dojel na neuvěřitelném 4. místě. Následující Velkou cenu v Kanadě a poté i ve Spojených Státech vyhrál opět James Hunt a před závěrečným závodem sezony byl pouhé 3 body za vedoucím Laudou. Na japonské GP se Niki Lauda kvalifikoval do finále na 3. místě hned za Jamesem Huntem. V den závodu ale bylo počasí hodně vzdáleno tomu ideálnímu. Hustý déšť jezdce oslepoval a Lauda ze závodu odstoupil po druhém kole, protože nehodou způsobené popáleniny mu poškodily slzné kanálky a nemohl mrkat. Nezbývalo mu než čekat, jak dojede Hunt. Aby James Hunt seriál vyhrál, potřeboval závod dokončit nejhůře na 3. místě. Hunt v závodě vedl, až do chvíle než se mu rozedřely pneumatiky na jeho McLarenu. Byl nucen zajet do depa, což ho stálo první pozici a ve chvíli, kdy depo opouštěl, byl na místě 5. Jízdou, která se pohybovala na hranici geniality a šílenství, se mu ale podařilo se dostat na klíčové 3. místo.
James Hunt vyhrál Mistrovství světa F1 1976 o jediný bod před druhým Nikim Laudou!!!

Niki Lauda o Jamesi Huntovi:
“I liked his way of living. I did a little bit of what he did. I was not as strict as I appeared in the movie, but I was more disciplined than he was. I would never drink before a race. Certainly after it; I had to. Every race could have been my last. It’s different today, but then it was a tougher time. Every race we went out and survived, we celebrated, had a party. It was a different time. With the others we would have a beer after the race and then say goodbye. That was not friendship. With James it was different. James was different.” http://www.telegraph.co.uk/culture/film/10257073/Niki-Lauda-interview-I-did-a-little-bit-of-what-James-Hunt-did.html

 "There are good drivers and bad ones and then there are the really talented ones who are difficult to beat and James was one of them. We respected each other very much because in the old days, to drive 300 kilometres an hour side by side towards a corner, if someone makes a mistake, one or both are killed. Hunt was someone you could rely on to be really precise." http://www.telegraph.co.uk/culture/film/film-blog/10305927/Niki-Lauda-I-wish-James-Hunt-could-have-seen-Rush-because-he-would-have-enjoyed-it.html

“He was sober and clean for four years and then had a heart attack. He died too early, too young. I wish he’d been here to see the movie. It would have been the best.” http://www.telegraph.co.uk/culture/film/10257073/Niki-Lauda-interview-I-did-a-little-bit-of-what-James-Hunt-did.html

Obrázek z http://loymachedo.com/movies-reviews/rush-2013-an-oscar-worthy-movie/

Žádné komentáře:

Okomentovat